Aktualności

Instalacja wodno-kanalizacyjna – jak działa?

poniedziałek, 30 stycznia 2023
Obsługa techniczna ZIEBUD

Sprawnie działająca instalacja wodno-kanalizacyjna okazuje się niezbędna do komfortowego codziennego funkcjonowania. Mimo to wiele osób napotyka sporo trudności związanych z wykonaniem takiej instalacji – niekiedy dotyczą one uzyskania pozwolenia na budowę przyłącza lub własnej studni, ale mogą również wynikać z niestarannego wykonania czy użycia materiałów o słabej jakości. Z tego tez powodu warto dowiedzieć się, jak działa kanalizacja oraz uzyskanie dostępu do pitnej wody, aby uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień czy niespodziewanych problemów. W efekcie nie tylko przyspieszymy budowę nieruchomości, ale zmniejszymy także ryzyko wystąpienia różnych awarii w przyszłości.
 

Instalacje wodno-kanalizacyjne – od czego należy zacząć?
 
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, o system kanalizacyjny warto zadbać jeszcze przed inwestycją w działkę lub w projekt domu. Wbrew pozorom, nawet nie będąc właścicielami danego terenu, możemy sprawdzić informacje na jego temat dostępne w bazie MPZP. Dzięki temu dowiemy się, jak wygląda znajdująca się w pobliżu sieć wodno-kanalizacyjna, a także czy możliwe będzie wykonanie przyłącza. W efekcie jeszcze przed zakupem działki lub projektu domu zyskamy możliwość zastanowienia się, czy lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z lokalnych sieci, czy wybudowanie własnej studzienki oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. 
Decydując się na własne instalacje kanalizacyjne, czyli na inwestycję w przydomową oczyszczalnię lub w szambo, możemy liczyć na większą niezależność, a także na znacznie zmniejszenie comiesięcznych rachunków. Z tego też powodu tego typu instalacja okazuje się godnym uwagi rozwiązaniem dla osób, którym zależy na stworzeniu samowystarczalnego domu. Mimo to podłączenie się do gotowej infrastruktury bardzo często wiąże się z mniejszymi początkowymi kosztami, a także z brakiem zmartwień dotyczących wszelkiego rodzaju awarii i wydatków związanych z ich naprawą. Warto jednak pamiętać o tym, że wybierając własne przyłącze, musimy wykonać je zgodnie z obowiązującymi w danym regionie wytycznymi. Dlatego też wygodnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług lokalnej firmy, takiej jak Ziębud, która bardzo dobrze zna wszystkie zasady i nie ma problemów z ich przestrzeganiem.
 

Czym powinna wyróżniać się instalacja wodno-kanalizacyjna, aby sprawnie działała?
 
Aby instalacja wodno-kanalizacyjna działała bez żadnych problemów i częstych usterek, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z jakich zostanie ona wykonana. Wbrew pozorom rodzaje rur kanalizacyjnych mają bardzo duży wpływ na sprawny przepływ wody i ścieków. Z tego też powodu muszą wyróżniać się wytrzymałością oraz odpornością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponadto przed oddaniem instalacji do użytku, dobrym pomysłem będzie wykonanie jej inspekcji z użyciem profesjonalnych kamer. Dzięki temu można przekonać się, czy wszystkie rury są szczelne, a elementy montażowe nie wystają w taki sposób, by utrudniać sprawny przepływ wody lub ścieków. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu inspekcja pozwala również sprawdzić zgodność instalacji z obowiązującymi przepisami.